پی پال PayPal چیست ؟

در این مقاله می خوانید : پی پال PayPal چیست ، نحوه کار پی پال ، تاریخچه پی پال ، حضور پی پال در بازار بورس نزدک Nasdaq  ، شعب پی پال ، شیوه کسب درآمد و نحوه  انجام پرداخت پی پال

پی پال PayPal چیست

موضوع مقاله : اطلاعات عمومی در مورد شرکت پی پال

این مقاله " پی پال PayPal چیست" آموزشی نیست و تنها اطلاعاتی در مورد شرکت پی پال به شما میدهد.

پاسخ پرسش پی پال چیست را میتوان به این شکل بیان کرد : پی پال یک شرکت تجارت الکترونیکی با ملیت آمریکایی می باشد . پی پال به هر کسب و کار یا مصرف کننده که دارای آدرس ایمیل است اجازه می دهد که خرید های آنلاین ارزی و یا انتقالات ارزی بین طرفین را به کمک این کیف پول انجام دهد . پی پال شرایطی فراهم کرده که مصرف کنندگان و تجار از طریق درگاه آنلاین ( خرید با پی پال ) پول خود را با بیش از ۱۰۰ ارز دریافت کنند ، وجه خود را با ۵۶ ارز برداشت کنند و موجودی حساب های PayPal خود را با ۲۵ ارز مختلف در حساب پی پال نگهداری کنند.

نحوه کار پی پال چگونه است ؟

پی پال خدمات و راه حل های پرداختی را هم برای مصرف کنندگان شخصی و هم برای مشاغل ارائه می دهد.این شرکت به کاربران شخصی اجازه میدهد تا با خیالی آسوده نسبت به خرید ، پرداخت و انتقال پول بصورت ایمن ، سریع ، راحت و مقرون به صرفه اقدام کنند.

پی پال برای عموم کاربران ، حسابی موسوم به حساب شخصی (Personal account) ارائه میدهد. کاربر پس از ثبت نام و اتصال یک کارت اعتباری به آن که برای تایید کلیه اطلاعات ورودی کاربر و اطمینان پی پال از یکسان بودن اطلاعات کاربر با حساب وی می باشد میتواند نسبت به انتقال وجه و خرید اینترنتی به کمک ایمیلی که با آن حساب پی پال ساخته بپردازد.

پی پال برای مشاغل نیز حسابی با عنوان حساب تجاری (Business Account) ارائه می دهد که بستر مراودات مالی بین المللی شرکت ها را با مشتریان و تامین کنندگان آنها فراهم می آورد.مشاغل می توانند به کمک درگاه این شرکت هزینه کالا یا خدمات خود را از کاربرانی که حساب پی پل دارند دریافت کنند.

تاریخچه پی پال

تاریخچه پی پال چندان طولانی نیست اما ما را با بخشی از شکل گیری این غول حوزه فینتک آشنا میکند.

پی پال PayPal در سال ۱۹۹۸ توسط دو کارآفرین فن آوری به نام های پیتر ِتیل  ( Peter Thiel ) و ماکس لِوچین ( Max Levchin ) بناینگزاری شد. در ابتدا شرکت پی پال با هدف پرداخت های اینترنتی  کم هزینه و تقریبا بی دردسر برای مصرف کنندگان و مشاغل پایه گزاری شد. شناسایی این نیاز که ” چرا کاربران برای خرید از eBayباید هزینه خرید خود را بصورت چک و یا بوسیله پرداخت وجه نقد صورتحساب خود را پرداخت کنند و با تاخیر کالای خود را دریافت کنند ؟ “همچنین اقدام سریع پس از شناسایی این چالش باعث شد تا پی پال جهت کسب و کار خود را پیدا کند.

طبق آخرین اعلام پی پال (۲۰۲۱/۰۱/۰۲) تعداد کاربران فعال این شرکت ۳۲۵ میلیون می باشد. پی پال درمورد دسته بندی اکانت مشتریان خود تفکیکی قایل نشده و به نظر می رسد این آمار شامل حساب بیزینس پی پال و حساب پرسونال پی پال می باشد.

حضور پی پال در بازار بورس بین المللی

پی پال در بورس جهانی

پی پال در فوریه سال ۲۰۰۲ وارد بازار بورس جهانی شد . عنوان پی پال در بورس بین المللی  با نماد PYPL-Nasdaq می باشد.

ارزش پی پال در بازار بورس نیویورک

ارزش پی پال در بورس جهانی

همانطور که در تصویر فوق قابل مشاهده می باشد ارزش هر سهم پی پال در بازار بورس اوراق بهادار در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ با افزایش ۲٫۶۹$ به مبلغ ۲۳۴٫۲۰$ رسیده است.

شعب پی پال

کمپانی پی پال دارای شعب مختلفی در ۲۰۰ بازار سرتاسر دنیا می باشد و دفتر مرکزی شرکت پی پال در ( کالیفرنیا ) ایالات متحده امریکا مستقر می باشد.

شیوه درآمد زایی  پی پال

سیاست درآمد زایی پی پال بر این اساس پایه گذاری شد که به ازا هر تراکنش انتقال ، کسری از آن تراکنش را به عنوان FEE (کارمزد یا دستمزد یا هزینه) دریافت کند. به طور کلی حدود ضریب این کارمزد در حدود ۴٫۵ درصد به ازای هر تراکنش انتقالی می باشد.لازم به ذکر است که پی پال بابت پرداخت های اینترنتی با ارز یکسان ، کارمزدی اخذ نمی نماید . البته در خرید با پی پال در صورت تفاوت ارز حساب مرجع با ارز مقصد پی پال با کارمزدی معمولا بیش از ریت بانکی آن تراکنش را محاسبه می نماید.

 

نحوه پرداخت با PayPal

نحوه پرداخت با PayPal بطور معمول به این صورت است که خریدار محصول در وب سایتی که تصمیم به پرداخت دارد ، پس از انتخاب این شیوه پرداخت به صفحه ورود پی پال هدایت شده و کاربر پس از وارد کردن اطلاعات و لاگین شدن می تواند پرداخت را تایید نماید.

در این مطلب کوشش کردیم تا مطالبی درباره موضوع پی پال PayPal چیست بیان کنیم هر چند که پرداختن به شرکتی با این سابقه در قالب یک مقاله شاید نتواند تمام جوانب و ابعاد موضوع را در حد کمال بیان کند.